Домен. УКР, зі статистикою не посперечаєшся

08 12 2009 13:34

Після того, як ICANN формалізувала процес «Fast Track», і заявки на участь у цьому процесі подали такі країни як Китай та Росія, сумніватися у тому, що IDN домени скоро стануть реальністю, вже не доводиться. Ми, лише, можемо або брати участь у цьому процесі або залишатися осторонь.

Спробуємо розібратися і проаналізувати, навіщо взагалі вводити доменні імена національними мовами і чи буде з цього користь для України.

Вже давно стало очевидним, що Інтернет є одним з найбільших ефективних світових інформаційних ресурсів. Вплив Інтернет на економіку, та й на життя людей в цілому важко переоцінити. Інтернет увійшов в усі сфери сучасного життя, він є колосальним джерелом інформації. В Інтернет здійснюються мільярдні угоди, Інтернет сприяє розвитку науки і культури, Інтернет став засобом спілкування, а також він є найменш підвладним цензурі засобом масової інформації.

Так само, як наявність хороших автомобільних доріг, рівень розвитку інфраструктури Інтернет, її доступність населенню є одним з найбільш вагомих факторів, що впливають на економіку країн. Розуміючи це, політики найбільших впливових в економічному плані держав, таких як Китай та Росія дійшли висновку, що США в сфері розвитку Інтернет мають велику фору, адже для використання Інтернет пересічному американцеві не потрібно вивчати іноземну мову і алфавіт, йому не потрібно знати переклад і транслітерацію основних мовних понять і сполучень букв. Ці найбільші країни вирішили позбавити США фори, давши своїм громадянам можливість використовувати Інтернет рідною мовою.

Ймовірно, введення IDN доменів дуже істотно розширить глобальну Інтернет-аудиторію, адже за статистикою, у світі налічується абсолютна меншість людей, які володіють англійською мовою. Зауважимо, що, природно при введенні національних доменів, доменні зони на латиниці ніхто не збирається скасовувати. Якщо хтось хоче робити глобальний ресурс, доступний мешканцям інших країн, він скористається старим добрим доменом в зоні .COM, правда і сам контент доведеться тримати англійською та іншими мовами.

Як аргумент «проти», наводиться те, що іноземці не зможуть заходити на сайти з IDN доменами. Але навіщо, іноземцю заходити на російськомовний сайт, навіть якщо цей сайт доступний за звичайним доменним ім’ям? Коли ми пишемо документи українською, хіба ми дбаємо про те, щоб їх розуміли японці?

Як і в багатьох інших країнах, в Україні користувачами Інтернет є найбільш активна й просунута частина населення. Багато з них як мінімум «на ви» з англійською. Нам зрозумілі домени на латиниці, ми більш-менш порозумілися з транслітерацією. Але, на жаль, таких меншість. Як то кажуть, статистика – уперта річ. Так, на сайті ITU, організації, яка є одним з найбільш авторитетних джерел у цій галузі, наводиться статистика щодо проникнення Інтернет у різних країнах світу.

(посилання: http://www.itu.int/ITU-D/icteye/Reporting/ShowReportFrame.aspx?ReportName=/WTI/InformationTechnologyPublic&RP_intYear=2008&RP_intLanguageID=1 ).

У звіті за 2008 рік Україна, з 10.6 користувачами мережі на 100 чоловік, знаходиться на 141 місці, нижчому, ніж, наприклад, Зімбабве, Монголія і Гондурас. Як кажуть, коментарі зайві – можливо, не все так легко і зрозуміло, якщо 9 з 10 українців не користуються таким потужним ресурсом, як Інтернет?

Є надія, що введення домену кирилицею сприятиме поліпшенню цієї гнітючою пропорції.

Автор: Олексій Пташний

Джерело: http://www.ukrnames.com/news/domen-ukr-so-statistikoj-ne-posporish.html

Цитування й використання будь-яких матеріалів потребує обов'язкового посилання на www.dotukr.com.