Домен .УКР відповідає критеріям ICANN – Ukrnames

20 11 2009 16:56

Нещодавно, у ЗМІ з’явилася інформація про те, що Україна подала заявку на реєстрацію домену .УКР в рамках процесу ICANN Fast Track для делегування доменів верхнього рівня країн на їх рідних мовах (IDN ccTLD). Як активний учасник цих процесів, компанія «Центр інтернет-імен України» (ukrnames.com) хотіла б прокоментувати ситуацію, внести ясність і відповісти на питання.

Дійсно, уряд України уповноважив Український Мережевий Інформаційний Центр (УМІЦ) подати заявку на делегування кириличного домена. УКР як IDN ccTLD, що й було зроблено 16 листопада 2009 року, коли ICANN дала формальний старт процедурі «Fast Track» Ukrnames, який вже понад півроку співпрацює з УМІЦ з цього питання, мав честь брати участь у підготовці цієї заявки та брати участь у її подачі. Ми вітаємо активну позицію УМІЦ з питання національного домену і пишаємося тим, що Україна подала свою заявку в числі перших країн.

Хотілося б прокоментувати думки, що заперечують перспективу успішності даної ініціативи і піддають сумніву правильність вибору .УКР як національного (кириличного) домену України. Наприклад, висловлювалася точка зору, що .УКР не може бути зареєстрований як IDN ccTLD через відсутність унікальних букв українського алфавіту і схожості з написання з латиницею, наводячи як приклад домен .РФ і Російську Федерацію.

Ukrnames, поряд з УМІЦ, брав участь в останній зустрічі ICANN в Сеулі, на якій, до речі, і були затверджені процедура і дата початку процесу Fast Track, а так само IGF форумі в Єгипті. На цих зустрічах, ukrnames брав участь у консультаціях з питань IDN ccTLD, у тому числі й .УКР для України. Попередні консультації проводилися з багатьма особами з ICANN і в тому числі, наприклад, з Директором з розвитку IDN ICANN Тіною Дам. В результаті бесіди, Т. Дам була висловлена думка, що, незважаючи на те, що офіційний висновок по вибраній рядку уповноважена давати тільки Технічна комісія ICANN, з її особистої точки зору не видно будь-яких очевидних проблем або питань в тому, що в якості домену для України обрана кирилічна зона .УКР. Також, за підсумками зустрічі ICANN в Сеулі, Міжурядовий консультативний комітет (GAC) ICANN опублікував своє Комюніке, який містить проект Принципів GAC ICANN для IDN ccTLD (за аналогією з відомим документом – Принципами для ccTLD). Як ми знаємо, ICANN надає великого значення рекомендаціям, які формуються від імені GAC. Саме в цьому документі GAC ICANN задекларував, що заключне право у виборі яким слід бути IDN ccTLD в країні, належить самій країні, позицію якої має право висловити тільки лише її уряд.

Крім того, в офіційних документах ICANN, присвячених процедурою «Fast Track» не міститься ніяких критеріїв, яким би не задовольняв кириличний домен .УКР. Процедура подачі заявки на домен .УКР була виконана УМІЦ з дотриманням всіх необхідних умов встановлених ICANN, в тому числі, вибір домену .УКР був підтриманий урядом України.

Хочеться відзначити, що Ukrnames протягом досить великого проміжку часу вивчав громадську думку з питання, яким саме має бути IDN домен України. Також, для вивчення питання найкращого кириличного домену і для підготовки його правил, ми спільно працювали в Регламентному Комітеті Координаційної Ради УМІЦ.

Наявність унікального тільки для української мови символу не може бути самоціллю створення домену. Ідея національного домену полягає не в тому, щоб бути унікальним будь-яку ціну, а в тому, щоб бути органічним і природнім для українців, зрозумілим і затребуваним перш за все на їх мовою. Також, для України не важливо, що б такий домен (IDN ccTLD) забезпечував можливість його використання, як на українському, так і російською мовами. У кожного з нас на слуху назви таких найбільших галузевих організацій, як УкрТелеком, УкрПошта, Укрзалізниця. Зовсім не випадково, префіксом в їх назвах є «Укр». Для більшості україно-або російсько-говорять людей саме УКР найкраще асоціюється з Україною.

Нас запитують про те, що буде з доменами. УКР, які ukrnames реєструє з грудня 2008 року в системі i-DNS. Одним з головних пріоритетів для компанії «Центр інтернет-імен України» при співпраці з УМІЦ, є досягнення можливості міграції доменів i-DNS в кореневу систему ICANN. Це питання вивчається, і буде обговорюватися Координаційною Радою УМІЦ.

Компанія «Центр інтернет-імен України» офіційно заявляє, що, вона і надалі буде підтримувати державну позицію і інтереси, а так само, як ICANN акредитований реєстратор і учасник робочих груп ICANN, лобіюватиме інтереси інтернет-спільноти України.

Сподіваюся, що ми достатньою мірою прояснили ситуацію, що склалася. Сторони, які повідомляють про те, що УКР не має шансів на схвалення, найімовірніше, недостатньо володіють ситуацією, або переслідують своїми заявами якісь певні цілі, про які нам не відомо.

Джерело: http://it.imk.com.ua/info/article/domen_ukr_sootvetstvujet_kriterijam_icann

Цитування й використання будь-яких матеріалів потребує обов'язкового посилання на www.dotukr.com.